Bytový dom Slovinky

Bytový dom Slovinky Čítaj dalej »

Naša projekčná kancelária bola oslovená klientom na vypracovanie projektovej dokumentácie bytového domu v lokalite Slovinky. Jedná sa o bytový dom pozostávajúci z jednoizbových a dvojizbových bytových jednotiek nachádzajúci sa v blízkom centre obce vedľa základnej školy. Informácie o stavbe: Lokalita: Slovinky, okres Spišská Nová Ves Druh stavby: bytový dom Nadmorská výška: 442 m n. m. Orientácia: vstup je orientovaný na sever Podlahová plocha: 444,69 m² Vetranie: prirodzené otvorovými konštrukciami Zdroj: každá bytová jednotka má plynový zdroj tepla Predpokladaný dátum výstavby: 2014 Požiadavky klienta: vypracovanie návrhu a vzhľadu bytového domu s ohľadom na okolitú zástavbu farebné riešenie fasády vizuálny vzhľad Architektonické riešenie: Bytový dom je osadený v mierne sa stupňujúcom svahu smerom od hlavnej prístupovej cesty. Prístup do bytového domu je zabezpečený od hlavnej cesty, kde je pred bytovým domom navrhované parkovisko pre nájomníkov. Navrhovaný objekt je dvojpodlažný s prístupom do bytových jednotiek cez pavlač zo severnej strany. V bytovom dome... Čítaj ďalej »

Vidiecka usadlosť založená na princípe FengShiu – nízkoenergetická stavba

Nízkoenergetický dom - vidiecka usadlosť Čítaj dalej »

Naša projekčná kancelária bola oslovená klientom na vypracovanie projektovej dokumentácie rodinného domu založeného na princípe FengShui. Klientka má pozitívny vzťah k prírode, ktorý sa odzrkadľuje na dispozícií a celkovom vzhľade stavby. Informácie o stavbe: Lokalita: Borinka pri Bratislave, okres Stupava Druh stavby: nízkoenergetický dom Nadmorská výška: 263 m n. m. Orientácia: vstup je orientovaný na severovýchod Podlahová plocha: 113,8 m² Vetranie: riadené vetranie  - rekuperačná jednotka Zdroj: krbová vložka, nízkoteplotné vykurovanie Predpokladaný dátum výstavby: 2014 – 2015 Požiadavky klienta: vypracovanie návrhu s ohľadom na zásady FengShui použitie prírodných stavebných materiálov veľkorysejšia kuchynská časť pre spoločné varenie so známymi a rodinou vzhľad domu prevedený vo vidieckom štýle Architektonické riešenie: Prístup k navrhovanému objektu  je vo výraznom svahovitom teréne, ale samotný pozemok je rovinatý. Navrhovaný objekt je dvojpodlažný, má pôdorysný tvar obdĺžnika, so vstupom orientovaným na severovýchod. Na 1. nadzemnom podlaží sa nachádza zádverie, šatník, technická miestnosť, spálňa rodičov s vlastnou kúpeľňou,... Čítaj ďalej »

Pasívny dom Malé pole prístavba

Pasívny dom Čítaj dalej »

Naša kancelária bola oslovená našim bývalým klientom so žiadosťou zmeny zakreslenia v navrhovanom projekte pasívneho domu. Jednalo sa o dobudovanie odporúčaného zádveria a presunutie prístrešku pre auto. Informácie o stavbe: Lokalita: Spišská Nová Ves, časť Ferčekovce, IBV a rekreačná zóna Malé Pole Druh stavby: Drevostavba Nadmorská výška: 540 m n. m. Orientácia: vstup zo severnej strany, záhrada orientovaná na juh Podlahová plocha: 124,59 m² Obostavaný objem: 362,1 m³ Vetranie: Riadené vetranie s rekuperačnou jednotkou Zdroj: Solárne panely, nízkoteplotné elektrické podlahové kúrenie, recyklácia sivej vody Prepočet cez PHPP: áno Merná potreba tepla: 12 kwh/m² Predpokladaný dátum výstavby: 2015 Požiadavky klienta: dobudovanie zádveria zmena polohy parkovacieho miesta Architektonické riešenie: Dobudované zádverie bude slúžiť ako špinavá zóna, ktorá absentovala v pôvodnom návrhu. Zádverie sa pripojí k obvodovej obálke budovy a prestreší sa pultovou strechou, ktorá tvorí prestrešenie prístrešku pre auto. Tá ma rovnaký sklon ako hlavná strecha na navrhovanom pasívnom dome. Obkladový materiál... Čítaj ďalej »

Obnova meštianskeho domu historickej budovy

Pohľad z oddychovej zóny na letnú terasu Čítaj dalej »

Naša projekčná kancelária bola oslovená klientom na vypracovanie návrhu reštauračného zariadenia v meste Spišské Podhradie. Jedná sa o historickú budovu meštianského domu v blízkom centre mesta, kde zámerom klienta je vybudovanie reštauračného zariadenia – pizzerie so záhradným posedením. Informácie o stavbe: Lokalita: Spišské Podhradie, okres Levoča Druh stavby: zmiešané murivo kameň/tehla Nadmorská výška: 448 m n. m. Orientácia: vstup je orientovaný na východ a záhrada na západ Podlahová plocha: 107,75 m² Vetranie: prirodzené otvorovými konštrukciami Zdroj: krbová vložka, kotol na tuhé palivo s elektrickým dohrevom, kopaná studňa Predpokladaný dátum výstavby: 2013 Požiadavky klienta: vypracovanie návrhu kuchyne v súlade s vyhláškou č. 533/2007 Z.z. farebné riešenie fasády vizualizácie letnej terasy Architektonické riešenie: Investor vlastní neobývanú historickú budovu situovanú v blízkom centre mesta Spišské Podhradie. Je jednopodlažná, čiastočne podpivničená, zhotovená zo zmiešaného muriva. Strešnú konštrukciu tvorí sedlová a pultová strecha vzájomne previazaná, s krytinou z pálených škridiel. Budova bude navrhnutá ako reštauračné... Čítaj ďalej »

Pasívny dom – Pod Pajštúnom

Pohľad na juhozápadnú terasu Čítaj dalej »

Naša projekčná kancelária bola oslovená klientom na spracovanie návrhu novostavby rodinného domu. Stavebný pozemok sa nachádza v blízkosti Stupavy okres Bratislava. Z parcely pozemku je priamy výhľad na najvyšší okolitý vrch „pod Pajštúnom“. Požiadavkou klienta bola príprava štúdie bungalovu rodinného domu s aplikáciou aktívneho a pasívneho získavanie tepla a úspory energií. Prioritou na vypracovanie bola nenáročnosť o starostlivosť samotnej stavby s využitím prírodného materiálu. Dom je navrhovaný pre trojčelnú rodinu, s dvoma dospelými dcérami. Základnou myšlienkou bolo čo najväčšie využitie pasívnych slnečných ziskov. Od toho sa vyvíjal celkový tvar domu s otvorením juhovýchodnej strany, kde sú orientované spálne a juhozápadnej strany, kde je situovaná obývacia izba s kuchynskou časťou a jedálenským kútom. Nakoľko klientku radi navštevujú priatelia a trávia čas spoločným varením, otvorená dispozícia spoločnej kuchynskej časti a obývacej miestnosti s prechodom na terasu ju potešila. Bungalov je rozdelený na dva pomyselné celky a to dennú a nočnú časť. Dispozičné... Čítaj ďalej »

Pasívny dom pod Modrým Vrchom

Pohľad zo záhrady Čítaj dalej »

Boli sme oslovení klientom, na spracovanie návrhu štúdie pasívneho domu. Dom by mal byť osadený v mierne svahovitom teréne s prístupovou cestou orientovanou na severozápad. Na danú lokalitu neboli vypracované žiadne regulatíva. Požiadavkou klienta bol moderný vzhľad, energetická efektivita, s možnosťou vyrábania vlastnej elektrickej energie, integrovaným inteligentným systémom a schopnosťou využitia dažďovej vody. Štúdia je vypracovaná pre trojčlennú rodinu, kde sa ráta s možnosťou druhého dieťaťa. Navrhovaný dom bude rozdelený do dvoch podlaží, kde na prízemí sa nachádzajú denné miestnosti tvorené zádverím, ktoré je prepojené s garážou (garáž nebude súčasťou domu, aby nedošlo k zbytočným tepelným stratám, ale bude k nemu prilepená), chodbou, kúpeľňou so samostatnou toaletou, pracovňou a obývacou miestnosťou spojenou s kuchyňou. Obývacia miestnosť s kuchyňou je orientovaná na juhovýchod s možnosťou priameho prechodu na terasu. Prepojenie s prírodou zabezpečujú veľké okenné konštrukcie. Na poschodí bude umiestnená nočná časť, ktorú budú tvoriť dve detské izby s možnosťou prechodu... Čítaj ďalej »

Aktívne získavanie tepla

Nízkoteplotné kúrenie Čítaj dalej »

Zdroje tepla a chladu Tepelné čerpadlo Je zariadenie, ktoré využíva netradičné zdroje energie na ústredné vykurovanie (ÚK), na ohrev teplej úžitkovej vody (TÚV), na ohrev bazéna alebo napojením na vzduchotechnickú jednotku. Pracuje na princípe využitia inak nevyužiteľnej energie nízkopotenciálového tepla z nášho okolia. Zdrojom energií je voda, vzduch a zem. Princíp fungovania: Chladivo o nízkom tlaku a nízkej teplote prechádza do výparníka, kde odoberá teplo zo vzduchu, vody alebo zeme, tým zmení svoje skupenstvo z kvapalného na plynné. Chladivo o nízkom tlaku, ale vysokej teplote prechádza do kompresora, kde sa stlačí, čím sa znásobí jeho teplota a zvýši sa aj tlak. Chladivo odovzdá teplo do systému a následne kondenzuje. Chladivo o nízkej teplote, ale vysokom tlaku prechádza cez expanzný ventil, kde stráca svoj vysoký tlak a kolobeh pokračuje odznova. Tepelné čerpadlo Voda – Voda Ako zdroj tepla pre tepelné čerpadlo voda-voda vo väčšine prípadov slúži spodná voda, pretože aj pri... Čítaj ďalej »

Pasívne získavanie tepla

Pasívne získavanie tepla Čítaj dalej »

Solárna architektúra Je to získavanie energie z priameho slnečného žiarenia cez otvorové konštrukcie ako okná, dvere alebo fasádne systémy. Pasívne využitie slnečnej energie je dané predovšetkým architektonickým a stavebným riešením budovy. Solárna architektúra môže prispieť až k 15% úspory energie, ktorú by sme museli vynaložiť na vykurovanie. Hlavným princípom je vhodné umiestnenie veľkých okien na južnú fasádu. Takto navrhnutá budova má schopnosť ušetriť o 20 % viac energií ako budova orientovaná na východ alebo západ. Dôležite je aj dispozičné rozdelenie tzv. vytváranie teplotných zón: Severná “nárazníková ” zóna Priestory s menšou frekvenciou využívania, ako napríklad kúpelne, odkladacie a technické priestory, garáže, chodby a schodiská. Obytná zóna Často používané miestnosti, ako sú obývacia izba, detská izba, ktoré sú uložené na slnečnej strane domu a ich veľkoplošné zasklenia umožňujú dostatočné prihrievanie domu v chladom období roka. Južná “akumulačná” zóna Primárna akumulácia slnečného žiarenia dopadajúca cez okna alebo zimné záhrady na povrch stien... Čítaj ďalej »

Zdroje energie z obnoviteľných zdrojov

Fotovoltaika Čítaj dalej »

Medzi obnoviteľné zdroje energie sa radí aj slnečné žiarenie. To z ekologického hľadiska patrí k najčistejším a trvalým zdrojom energie. Sú to také zariadenia, ktoré svojou činnosťou priamo konvertujú svetelnú energiu na elektrickú energiu pomocou fotoelektrického javu. Výkon článkov závisí na okamžitom slnečnom žiarení. Sériovým alebo i paralelným elektrickým prepojením solárnych článkov vzniká po ich zapuzdrení fotovoltický panel. Sériovým zapojením fotovoltických článkov do fotovoltických panelov sa zvyšuje napätie, pričom všetkými fotovoltickými článkami prechádza rovnaký prúd. Ak však slnečné žiarenie nedopadá na všetky články rovnomerne, tieto články produkujú prúdy s rôznou intenzitou. To znamená, že celý panel bude dodávať len taký prúd, aký produkuje najhoršie osvetlený fotovoltický článok.   Fotovoltika sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou. Výrobcovia modulov garantujú ich životnosť 20 rokov, ale na základe skúseností z prevádzky najstarších modulov sa predpokladá, že dosiahne 25 – 30 rokov. Účinnosť fotovoltických článkov v závislosti na type substrátu: 4 – 8 % pri použití... Čítaj ďalej »

Šetrenie vody

Šetrenie vody Čítaj dalej »

Základnou myšlienkou je využitie vody s rozličnou kvalitou na zodpovedajúce účely. Zachytávanie dažďovej vody Podzemný zásobník: Dažďová voda sa zachytáva a akumuluje v plastových alebo betónových zásobníkoch, ktorých veľkosť a objem sa vypočíta podľa predbežného odhadu spotreby vody v objekte. Podzemný zásobník sa doporučuje hlavne pri novostavbách, kedy cena za vykopanú jamu je priaznivejšia, ak je súčasťou realizovanej stavby. Naakumulovanú dažďovú vodou je možné distribuovať za pomoci čerpadla do toalety, práčky, prípadne na zalievanie záhrad. Ak by sa stalo, že vody v akumulačnej nádrži je priveľa, nádrž je spojená prepadovým sifónom so vsakovacím systémom prebytočnej vody. Akumulačné zásobníky sú vyhotovené z plastu alebo z betónu. Možnosť umiestnenia je v interiéry alebo exteriéry, záleží od veľkosti pozemku a dispozičného riešenia. Spätné použitie “sivej vody” Znovu použitie úžitkovej vody, ktorej zdrojom je kúpeľňa (sprcha, vaňa, práčka). Táto voda sa zachytáva v technickom zázemí v zberných nádobách, kde sa upravuje a následne distribuuje... Čítaj ďalej »