Vidiecka usadlosť založená na princípe FengShiu – nízkoenergetická stavba

Nízkoenergetický dom - vidiecka usadlosť Čítaj dalej »

Naša projekčná kancelária bola oslovená klientom na vypracovanie projektovej dokumentácie rodinného domu založeného na princípe FengShui. Klientka má pozitívny vzťah k prírode, ktorý sa odzrkadľuje na dispozícií a celkovom vzhľade stavby. Informácie o stavbe: Lokalita: Borinka pri Bratislave, okres Stupava Druh stavby: nízkoenergetický dom Nadmorská výška: 263 m n. m. Orientácia: vstup je orientovaný na severovýchod Podlahová plocha: 113,8 m² Vetranie: riadené vetranie  - rekuperačná jednotka Zdroj: krbová vložka, nízkoteplotné vykurovanie Predpokladaný dátum výstavby: 2014 – 2015 Požiadavky klienta: vypracovanie návrhu s ohľadom na zásady FengShui použitie prírodných stavebných materiálov veľkorysejšia kuchynská časť pre spoločné varenie so známymi a rodinou vzhľad domu prevedený vo vidieckom štýle Architektonické riešenie: Prístup k navrhovanému objektu  je vo výraznom svahovitom teréne, ale samotný pozemok je rovinatý. Navrhovaný objekt je dvojpodlažný, má pôdorysný tvar obdĺžnika, so vstupom orientovaným na severovýchod. Na 1. nadzemnom podlaží sa nachádza zádverie, šatník, technická miestnosť, spálňa rodičov s vlastnou kúpeľňou,... Čítaj ďalej »

Bungalov Župčany

Pohľad na juhozápadnú fasádu Čítaj dalej »

Naša projekčná kancelária bola oslovená klientom na vypracovanie projektu na stavebné povolenie. Malo sa jednať o novostavbu rodinného domu typu bungalov čiastočne podpivničeného. Na danú lokalitu neboli vypracované žiadne územné regulatíva. Informácie o stavbe: Lokalita: Župčany, Okres Prešov Druh stavby: murovaná Nadmorská výška: 315 m n. m. Orientácia: vstup zo severovýchodnej, záhrada orientovaná na juhozápad Podlahová plocha: 138,63 m² Obostavaný objem: 683,187 m³ Vetranie: prirodzené otvorovými konštrukciami Zdroj: krbová vložka, kotol s elektrickým ohrevom Predpokladaný dátum výstavby: 2014 Požiadavky klienta: vypracovanie projektu na stavebné povolenie dom mal byť koncipovaný pre štvorčlennú rodinu Architektonické riešenie: Investor vlastní pozemok na konci obce Župčany. Pozemok je mierne svahovitý, pozvoľne sa zvažujúci od hlavnej cesty a preto sme využili jeho tvar na vybudovanie suterénu pod rodinným domom. Navrhovaný dom má tvar obdĺžnika a je prestrešený sedlovou strechou o sklone 20°. Vstup do domu je orientovaný zo severovýchodu. Je umiestnený centrálne do stredu domu, mierne... Čítaj ďalej »

Nízkoenergetický ekologický dom (NED)

Nízkoenergetický ekologický dom  (NED) Čítaj dalej »

Hlavnou myšlienkou pri takomto type stavby je možná úspora energií pri realizovaní rôznych opatrení. Nizkoenegretický ekologický dom je stavba, ktorá využíva alternatívne zdroje získavania  energie a je dostatočne tepelne odizolovaná. Dôležitá je tiež orientácia k svetovým stranám, dispozičné usporiadanie, tvar stavby a regulované vetranie. Navrhovaná stavba nemusí spĺňať všetky podmienky, ale je dôležité, aby sa spotreba energií na vykurovanie a celkovú prevádzku pohybovala v rozmedzí 15  až 50 kWh na m2 úžitkovej plochy za rok. Dosiahnutie nízkoenergetického štandardu sa dá pomocou mnohých konštrukčných materiálov, s požadovanou hrúbkou izolantu, prostredníctvom ktorých sa vytvára príjemná zdravá klíma. Keďže NED domy sú zároveň ekologické, preferujú sa na tvorbu stavby materiály, ktoré sa radia medzi obnoviteľné stavebné materiály. Tie počas svojho celého životného cyklu od výroby až po recykláciu nezaťažia životné prostredie. Dom s nízkou spotrebou energie v porovnaní s bežnými novostavbami má spotrebu energií takmer o tretinu nižšiu a so staršou výstavbou ide o polovicu. Kritéria, na ktoré treba... Čítaj ďalej »

Nízkoenergetický ekologický dom – Spišský Hrhov

Pohľad na vstupnú bránu Čítaj dalej »

Informácie o stavbe: Lokalita: Spišský Hrhov, Okres Levoča Druh stavby: Drevostavba Nadmorská výška: 450 m n. m. Orientácia: Vstup z južnej strany, záhrada orientovaná na západ Podlahová plocha: 179,75 m² Obostavaný objem: 1565,30 m³ Vetranie: Prirodzené otvorovými konštrukciami Zdroj: Krbová vložka, kotol na pelety s elektrickým dohrevom, solárne panely Predpokladaný dátum výstavby: 2014 Požiadavky klienta: vypracovanie projektu na stavebné povolenie klient mal jasnú predstavu o veľkosti a tvare domu dominantou domu malo byť výstupné dvojramenné schodisko Architektonické riešenie: Stavebný pozemok bol vhodne vybraný v novootvorenej lokalite pre výstavbu v Spišskom Hrhove. Je v mierne svahovitom teréne s maximálnym prevýšením po celej dĺžke do 1,5 metra. Má obdĺžnikový tvar a stavba je na ňom osadená päť metrov od prístupovej cesty. Na danú lokalitu nebolo vypracované žiadne územné regulatíva. Navrhovaný dom má tvar štvorca s troma vystupujúcimi (segmentami) časťami orientovanými na južnú stranu. Je jednopodlažný s obytným podkrovím. Vstup je umiestnený centrálne... Čítaj ďalej »