Nízkoenergetický ekologický dom – Spišský Hrhov

Informácie o stavbe:

Pohľad na vstupnú bránu

Nízkoenergetický dom – Spišský Hrhov

 • Lokalita: Spišský Hrhov, Okres Levoča
 • Druh stavby: Drevostavba
 • Nadmorská výška: 450 m n. m.
 • Orientácia: Vstup z južnej strany, záhrada orientovaná na západ
 • Podlahová plocha: 179,75 m²
 • Obostavaný objem: 1565,30 m³
 • Vetranie: Prirodzené otvorovými konštrukciami
 • Zdroj: Krbová vložka, kotol na pelety s elektrickým dohrevom, solárne panely
 • Predpokladaný dátum výstavby: 2014

Požiadavky klienta:

 • vypracovanie projektu na stavebné povolenie
 • klient mal jasnú predstavu o veľkosti a tvare domu
 • dominantou domu malo byť výstupné dvojramenné schodisko

Architektonické riešenie:

Pohľad na juhovýchodný vikier

Pohľad na juhovýchodný vikier

Stavebný pozemok bol vhodne vybraný v novootvorenej lokalite pre výstavbu v Spišskom Hrhove. Je v mierne svahovitom teréne s maximálnym prevýšením po celej dĺžke do 1,5 metra. Má obdĺžnikový tvar a stavba je na ňom osadená päť metrov od prístupovej cesty. Na danú lokalitu nebolo vypracované žiadne územné regulatíva. Navrhovaný dom má tvar štvorca s troma vystupujúcimi (segmentami) časťami orientovanými na južnú stranu. Je jednopodlažný s obytným podkrovím. Vstup je umiestnený centrálne zo stredu domu, zvýraznený dvoma masívnymi stĺpmi. Zo západnej strany je navrhnutá terasa s priamym vstupom do kuchyne. Pod terasou sa uvažuje s vybudovaním malej pivničky na uloženie sezónnych plodín. Zo severnej strany je navrhnutý priestor na uloženie palivového dreva s priamym vstupom do technickej miestnosti. Dom je rozdelený na dennú časť, nachádzajúcu sa na prízemí a na nočnú časť, ktorú tvorí valbová strešná konštrukcia s vikiermi.

Dispozičné riešenie:

Dispozičné rozmiestnenie miestností v dome je rozdelené cez dve podlažia. Na prízemí sú to denné miestnosti s otvorením na južnú stranu. Technická miestnosť, sklad a práčovňa sú orientované na sever. Na nadzemnom podlaží sa nachádza nočná časť, ktorú tvorí spálňa, dve detské izby, hosťovská izba, otvorená galéria s knižnicou, kúpeľňa a WC.

 

Pôdorys prízemia

Pôdorys prízemia

Denná časť: dominantou vstupu tvorí dvojica masívnych drevených stĺpov a vstupné dvere s postrannými svetlíkmi, cez ktoré sa dostaneme do zádveria so vstavaným šatníkom. Cez zádverie sa dostaneme do vstupnej haly s dvojramenným masívnym samonosným schodiskom, ktoré tvorí dominantu priestoru. Vstupná hala je centrálnym uzlom, cez ktorú sa dostaneme do každej časti domu. Kuchyňu a jedáleň nachádzajúcu sa v pravej časti domu tvoria jednu spoločnú miestnosť oddelenú presklenými posuvnými dverami. Kuchyňa je v tvare písmena U so zabudovanou komorou, samostatne stojacím varným ostrovčekom s možnosťou prechodu do záhrady cez terasu. Obývacia časť sa nachádza v pravej časti domu s murovaným krbom, vedľa ktorého sa bude nachádzať TV stena s oddychovou zónou. Priamym prechodom popod schodisko sa dostaneme do zadnej časti domu, kde sa nachádza technická miestnosť s kotlom na peletky, kúpeľňa s WC a práčovňa.

 

Pôdorys krovu

Pôdorys krovu

Nočná časť: začína výstupom po dvojramennom schodisku, cez ktoré sa dostaneme do otvorenej galérie so zabudovanou knižnicou. Na pravej strane sa nachádza spálňa rodičov so zabudovaným šatníkom a balkónom orientovaným na juh. Hosťovská izba je situovaná v severovýchodnom cípe so zabudovaným šatníkom a oknom orientovaným na východ. Kúpelňa a WC sa nachádzajú na severnej strane, kde kúpeľňu tvorí zabudovaný sprchový kút s rohovou vaňou. V západnej časti sú situované dve detské izby s oknami orientovanými na juh a západ.

Konštrukčné riešenie:

Základy: základové konštrukcie pod vonkajšími obvodovými stenami sú navrhnuté z debniacich tvárnic o šírke 400 mm, vystužené oceľou a vyplnené prostým betónom. Z exteriérovej strany budú základy zateplené extrudovaným polystyrénom (XPS) o hrúbke 60 mm. Podlaha bude odizolovaná tepelným izolantom o hrúbke 150 mm.

Obvodové steny: Sú tvorené z drevenej konštrukcie, ktorá je difúzne uzatvorená. Nosnú časť tvoria hranoly o hrúbke 160 mm s výplňou z minerálnej vlny a sú opláštené z oboch strán OSB doskami. Z interiérovej časti je upevnená na OSB doske inteligentná klíma membrána, ktorá vytvára vzduchotesnú rovinu a následne je vytvorená inštalačná medzera ( pre elektrické rozvody, odpadové potrubia, štruktúrovanú kabeláž … ), vyplnená 50 mm minerálnej vlny a ukončená sadrokartónovou doskou. Z exteriéru je upevnený kontaktný zatepľovací systém na báze EPS s hrúbkou tepelného izolantu 80 mm.

Otvorové konštrukcie: Okná a dvere sú navrhnuté tak, aby spĺňali tepelnotechnické vlastnosti (súčiniteľ prechodu tepla 1,0 W/m²K). Okná budú osadené do obvodového múru tak, aby lícovali s vonkajším okrajom obvodového muriva a fasádny. Kontaktný zatepľovací systém bude presahovať okraje okenného otvoru a tým sa ošetrí styk a zabráni sa tvorbe tepelných mostov.

Strešná konštrukcia: Tvorí ju zložitá valbová strešná konštrukcia s troma vystupujúcimi vikiermi. Nosnú časť hlavnej valby prenášajú väznice, ktoré sú spriahnuté s klieštinami a podopreté dvoma stĺpmi, ktoré sú priznané v priestore výstupného schodiska. Zvyšné tri vikiere sú vzájomne prepojene a vzopreté do hlavnej valby. Strecha je celkovo zaizolovaná tepelným izolantom na báze minerálnej vlny o hrúbke 300 mm.